Plánky

Úvod » Lodě » Plánky

Kromě plánků by jste zde měli najít i nákresy některých detailů.

Plánky ve velikosti pro tisk si můžete stáhnout kliknutím na náhled plánku. Nejlépe stáhnete plánek tak, že kliknete na něj pravým tlačítkem myši a vyberete volbu "Uložit cíl jako ...".

Po kliknutí na miniaturu se začne stahovat zazipovaný balíček, ve kterém najdete plánek naskenovaný ve formátu JPG a v rozlišení 300 x 300 px pokud není uvedeno jinak.

Pro tisk těchto plánků používám prohlížeč obrázků IrfanView 3.97, který je zcela zdarma.

Tak tedy prvním plánkem, který přináším je plánek modelu lodě K203,který nakreslil Jaroslav Fara a vyšel v Modeláři v roce 1977. Na diskuzním fóru Monaka se kdysi vedla "neobyčejně plodná" diskuze o užitečnosti tohoto plánku, ale neznalost poměrů v období, kdy plánek vyšel omlouvá troufalé poznámky některý rádobydiskutujících. Tento model stavím již podruhé a stále jej považuji za nepřekonanou předlohu pro pokročilejší žákovské modeláře.

Dalším plánkem je stavební podklad pro model RC lodě F-50,který nakreslil Ing. Jaroslav Kokoška a také vyšel v Modeláři. Model je postaven na základě dělového člunu 1125 v měřítku 1:32, jehož plán vyšel ve sborníku Lodní modely 1. Model je připraven pro montáž dvojice ruských pohonných jednotek A287 (lodočnyj motor), které pravděpodobně dnes již neseženete. Ale jistě si poradíte jinak.

Ing Jaroslav Kokoška je autorem i dalšího RC modelu lodě Smaragd. Pro jeho stavbu použil trup rychlostního model FSR - E/7. Vznikl tím rychlý a zároveň líbivý model

Hlídkový člun Kajman je modelem kategorie EX-500 a jeho autorem je Jan Horák z Brandýsa nad Labem. I když je to původně volný model, není určitě problém jej přestavět na RC. Místa je v něm dost a přitažlivé je to i v tom, že loď má palebnou sílu, což kluky jistě přitáhne více než rybářská loď.

Motorová jachta Warnow je vhodným modelem pro žákovskou kategorii RC maket F2Ž. Jedná se o zmenšeninu skutečné německé lodě Warnow, i když podklady pocházejí z polského modelářského časopisu. Měřítko je 1 : 30.

Podkladem pro loď Elena je skutečná nákladní loď z druhé poloviny 19. století. Jan Horák podle těchto materiálů navrhnul model pro žákovskou kategorii EX-500. Původní předloha modelu měla i plachty, pro model volné kategorie se tento pohon nehodí.