Laserová gravírka 5000 mW

Úvod » Elektronika, CNC a 3D tisk » Laserová gravírka 5000 mW

25.11.2020

Návštěvníka mých stránek může hned napadnou k čemu to může vůbec být. Něco o laseru slyšel, ale mít laserový přístroj doma, ale  k čemu? Pokud je člověk modelář a hlavně papírový modelář (ten, kdo lepí modely z papíru), tak ví, že modeláři běžně při nákupu vystřihovánek (nemám na mysli vystřihovánky z časopisu ABC posledních 5 let) se zajímá o možný nákup „laserů“ pro tu kterou vystřihovánku. Ať to jsou lasery určené k podlepování dílů a tím jejich vyztužení, nebo také doplňky k vystřihovánkám pro dotvoření celku. Finančně je to nemalá částka v některých případech převyšující cenu samotné vystřihovánky. Další použití gravírky je možné na „vypálení“  obrázků do povrchů různých předmětů, což můžete znát z popularizačních videí v našich médiích. Ó, jak je to přece snadné a úplná brnkačka. Prostě strčíte si peněženku pod laser a najednou tam máte fotku nebo logo, vždyť to nic není. Omyl. Dokonce postavení takového stroje je jednodušší, než se s ním naučit zacházet tak, aby jste využili celého potenciálu možností. Po 5 letech, kdy se touto problematikou zabývám, tak mám pocit, že se stále jen učím.

Proto bych mohl i touto cestou poděkovat všem lidem z Trubky a především rusky mluvícím bastlířům (ať už jsou z Ruska nebo Ukrajiny), že jsem se z jejich videí toho mohl tolik dozvědět, abych byl schopen takový stroj postavit, seřídit a provozovat. Ono totiž z toho tolik vychvalovaného západu se nic pořádného kolem tohoto problému nedozvíte. Tam už jsou z lidí hodně velké lemry. Pokud bastlíř chce mít nějaké informace a nerozumí některému slovanskému jazyku, pak se moc nedozví. Ještě tak od lidí z jihovýchodní Asie.

Tak úvod mám za sebou a teď něco ke stroji samotnému. Než jsem postavil zde prezentovaný stroj, tak jsem si vše nejprve vyzkoušel na menším stroji, který měl původně sloužit jako kreslící plotřík o rozměrech 20 x 20 cm. Zdálo se mi, že stavět stroj jen kvůli tomu, aby tahal tužku po papíru, je v dnešní době služeb různého druhu zbytečné. Tak jsem hned přikročil ke  přestavbě na gravírku s výkonem laseru 1000 mW (1 watt). Na tomto stroji jsem se naučil, jak takovou mašinu seřídit, jak se s ní naučit komunikovat a také jak to, co nakreslím ve vektorovém editoru, převedu do kódu, kterému bude stroj rozumět. Byla to před 5 lety velká výzva, ještě se nedaly koupit stavebnice strojů v Číně za rozumný peníz. Plocha řezů nebo gravírování se mi zdála omezená a hlavně ten výkon laseru byl tak malý, že proříznutí 1 mm kartónu (pivního tácku) bylo možné až po třech průjezdech. Ono to, že vám číňan napíše na laser, že má 1 W neznamená, že je to světelný výkon. Neměřil jsem, ale výkon je tak poloviční. Jen chci ještě podotknout, že tehdejší cena 1000 mW laseru s elektronikou byla kolem 80 dolarů, včetně cla jsem tehdy vyklopil 2500,- kaček. Dnes za stejnou sumu koupíte 7000 mW laser (pochopitelně s výkonem kolem 3 W).

laser5W_01 (jpg)

laser5W_02 (jpg)

Po prvních zkušenostech jsem si řekl, že bych potřeboval řezat i větší věci a také jiné materiály jako je balza překližka a depron. Prosím hned zapomeňte s diodovým laserem na kovy. Za určitých podmínek lze gravírovat hliník a to laserem se štítkovým výkonem 15 W (skutečný výkon max. 8 W). Na dvou horních fotografiích vidíte, jak jsem si poradil se stavbou nového stroje. Pochopitelně využil jsem dostatečnou měrou 3D tisk a hned poznamenám, že bez možnosti 3D tisku by takový stroj ani nemohl vzniknout. Tady teprve vidíte, jaké obzory kutilství vám teprve zvládnutí 3D modelace a práce s 3D tiskárnou otevře.

26.11.2020

První pokračování obsáhlejší statě věnuji předchůdkyni uvedené gravírky. Udělal jsem ještě několik fotek menšího stroje s „výkonem“ 1W pro vaši představu, na čem jsem začínal. Inspirací byla konstrukce kreslícího plotru na Youtube od uživatele Mr Innovatine, který svou konstrukci několikrát přepracovával až po současnou z roku 2018. Podle způsobu prezentace a výslovnosti angličtiny bych odhadoval na někoho z Indie nebo podobné krajiny. Jeho první verze neměla ani ložiska, byl to prostě takový pokus . Já to postavil prakticky shodně jako on, materiálově mi stačily díly z rozebraných inkoustových tiskáren, které jsem dostal zadarmo v servisu tiskáren Canon a děti je v rámci kroužků elektroniky rády rozebíraly. Pojezdové hřídele byly o průměru 6 mm, lineární ložiska byla vytisknuta přímo z materiálu PLA. Na první pokusy dobré, časem jsem zjistil, že jsou tam při pohybu odpory, které zmenšovaly přesnost řezu. Proto jsem celou gravírku přestavěl na pojezdové tyče průměru 8 mm a tím jsem mohl použít běžně dostupná a laciná lineární ložiska LM8UU a přesnost se skokem zlepšila. Totiž největší výzva byla ta, že mudrlanti z řad papírových modelářů, kteří ví vše nejlépe se semnou přeli, že nelze diodovým laserem řezat přesně výřezy, že diodu nelze zaostřit a další plky. Pokud si někdo umí navrhnou řeznou křivku s patřičnou tolerancí, tak mám výřezy přesnější než ty, co lze koupit třeba od GPM nebo jiných firem. Nevýhodou této konstrukce bylo to, že zabírala poměrně vekou plochu vzhledem ploše možného řezu. Ale spoustě lidí by i tato velikost možných řezů postačovala.

Přesto i tato konstrukce nám dost dlouho postačovala a pro děti jsem toho nařezal cekem dost. V současné době uvažuji o modernizaci ve smyslu, že vyměním laser (ten 1W) za výkonnější, a pravděpodobně to bude ten z té gravírky, kterou primárně popisuji, tedy z 5W. Tak pár fotek, pokud by někdo měl zájem, mohu tiskové soubory na tento stroj poskytnout. Také je možné, že se přemůžu k tomu, že udělám nějaké náčrty s rozměry pro případné zájemce o stavbu. Ovšem vykládat na web to nebudu, jen na osobní vyžádání přes email.

laser1W_01 (jpg)

laser1W_02 (jpg)

laser1W_03 (jpg)

laser1W_04 (jpg)

Bude pokračování