Začátečníci - 3. konstrukce

Úvod » Elektronika, CNC a 3D tisk » Kroužek v DDM Větrník » Začátečníci - 3. konstrukce

Trochu si odpočineme od blikání a znovu si zopakujeme si, jak vytvořit plošný spoj i v provizorních podmínkách našich panelákových domácností.  Zhotovíme si:

Plašič komárů

Vím, že jsem poprvé toto zapojení zahlédnul v časopise ABC někde koncem 90. let nebo tak nějak. Dokonce jsem si stránku s konstrukcí vytrhnul a schoval pečlivě tak, že jsem ji už nikdy nenašel. naštěstí někteří bastlíři si tuto konstrukci vystavili na svých webovkách a tak jsem se znovu k zapojení dostal. No a po čase jsem se rozhodnul, že tomu dám nějakou fazonu. Je to třetí konstrukce, kterou naše děti na kroužku staví.

Konstrukce je jednoduchá, má jen dva tranzistory a tři odpory (rezistory), piezoelemen a jako obvykle klips na připojení držáku 2 tužkových baterií. Funguje na první zapojení.

 

plasic_komaru

Plošný spoj je tak jednoduchý, že na pěkné namalování spoje štětečkem stačí dětem maximálně pět minut. Proto se nerozpakujeme, v případě, že malbu spoje odfláknou, spoj lihem smazat a nechat jej dětem namalovat znovu. Pochopitelně lze spoj vytvořit fotocestou, ale to dělám pouze pro děti, které se účastní našeho příměstského tábora.

 

plasic_komaru_spoj

Kliknutím na obrázek spoje pravým tlačítkem myši a výběrem "uložit odkaz jako" si můžete stáhnou spoj v měřítku 1:1 v rozlišení 600 pixelů. Osazovací plánek najdete na obrázku pod tímto textem:

 

plasic_komaru_osazovak

Hotovou destičku můžete k držáku baterií přilepit lepidlem tavnou pistolí a jako vypínač funguje rozpojení držáku baterií od klipsu. Na sobě mám vyzkoušeno, že to opravdu funguje, nosil jsem tuto konstrukci v náprsní kapsičce u košile a nebyl jsem od komárů pokousán. Ale třeba ani žádní komáři nebyli ?! A jak je u mě zvykem, všechny podklady pro konstrukci si můžete stáhnout zde v tomto balíčku.