Začátečníci - 2. konstrukce
A zůstaneme ještě chvíli u blikaček. tato konstrukce bude pro naše malé bastlíře trochu obtížnější. Pokoušeli jsme se o namalování plošného spoje rukou. Podařilo se to většinou 10 - 15% dětí a pak jsem musel věnovat nejméně hodinu času tomu, abych destičky znovu namaloval. Je tedy na zváženou, jestli takovou destičku raději nevyrobit fotocestou, ale je to také o navýšení nákladů na konstrukci. Tak tedy:
Výstražný maják
Podklady pro tuto konstrukci najdete v časopise Praktická elektronika Aradio 3/1999. Stejnou konstrukci uveřejnil i časopis ABC (nevím v jakém čísle) a také na webovém prostoru můžete najít podobné konstrukce. Na tomto místě se omezím pouze na to, že vyložím schema bez bližšího popisu, protože popis funkce najdete v balíčku, který si můžete stáhnout na konci této stránky.
Součástek je již více, ale i tak to není problém tuto konstrukci do dvou lekcí spájet dohromady. je to 15 součástek - 9 pasivních a 6 aktivních, které budou opět potřebovat chlazení nožiček pomocí pinzety. Pro lepší přehled:
3 ks rezistor 330R
3 ks rezistor 4k7
3 ks el. kondenzátor 100uF
3 ks tranzistor BC547 (BC546, BC548)
3 ks LED dioda průměr 8 nebo 10 mm červená
a samozřejmě klips pro baterii 9V
O rychlosti blikání platí to, co jsem psal v předchozí konstrukci - čím větší kapacita kondenzátorů, tím pomalejší blikání a naopak. Plošný spoj je možno vyrobit jak ručně, tak i fotocestou, ale za cenu zvýšených nákladů. Deska vyrobená fotocestou prodraží konstrukci o 100%. Podklad pro spoj najdete zde:
Kliknutí pravým tlačítkem myši na obrázek spoje a výběrem položky "uložit jako" si můžete stáhnout spoj ve skutečné velikosti v rozlišení 600 pixelů. Osazovací plánek vidíte na dalším obrázku a je také součástí balíčku se soubory na stahnutí.
Postup pájení záleží na každém vedoucím. Já to dělám tak, že děti nejprve zapájí všechny rezistory a kondenzátory. Pak provedu kontrolu všech destiček a opravím případné "studeňáky". Pak pájíme tranzistory za pečlivé kontroly, že děti opravdu chladí vývody pinzetou nebo peanem. Opět kontroluji spoje destiček a poté se pájí ledky a až nakonec přívodní kablíky konektoru baterie - pokud se zapájí kablíky jako první pak jistě na konci pájení bude je mít polovina dětí ulomené. Pak provádíme kontrolu zapájení a vyzkoušíme funkčnost konstrukcí a případně opravíme nefungující desky.
A slíbený balíček nakonec. Je v něm originální článek, vložené obrázky, podklad schematu ve sPlan 7.0 a spoje ve Sprint Layout 6.0. Stahujte zde: vystrazny_majak