Papírové boxy na dráhu

Úvod » Archiv » Tutoriály auta » Ostatní návody » Papírové boxy na dráhu

Poslední dobou jsem přemýšlel o náplni automodelářských kroužků, do kterých chodí drtivá většina dětí, které chtějí stále něco nového stavět a jízda s modely je až tolik nebaví. Jistě, všechno je o penězích a tak jsem hledal něco, co by nezatížilo rodinné rozpočty. Napadlo mne, že by si kluci mohli postavit nějaké diorama do kterého by si na poličku doma mohli stavět své modely autíček. Někdy se snažím hledat na netu a nevymýšlet to, co už někdo vymyslel a dal třeba volně ke stažení.

Napadlo mne, že by si kluci mohli postavit box pro svůj model. Na stránce CARRERA4FUN jsem našel návod včetně střihů na takové boxy. Přesná adresa pro stažení je: http://www.carrera4fun.de/ a v pravém panelu si najdete Boxengebaude. Stránka je v němčině, tak si budete muset poradit. Druhou možností by byly boxy, které nakreslil Vítek Maryška ze Zlína a rozeslal několika známým. Nejprve vás seznámím s první možností - vystřihovánkami od německých přátel a poté s boxy od Vítka.

Pit Box 1

Celá vystřihovánka je ve formátu PDF a je na 12 papírech formátu A4. Doporučená gramáž papíru pro tisk je 160 - 200 g. Kromě toho je zapotřebí si sehnat barevné kartony (šedý nebo stříbrný) a také průhlednou folii pro případ, že budete chtít dělat zatahovací vrata s průhledy.

Také je možnost výběru ze dvou zbarvení - zelené stěny a žluté. Barvy berte trochu s rezervou. Tvůrce použil pro grafickou podobu i fototextury pro okna, dveře a také pro cihlovou obezdívku. Usnadní to "výzdobu", ale neumožní to jinou barevnou úpravu celé stavby. Přesto je možnost pohrát si s celou vystřihovánkou podle chutě každého modeláře.

Vystřihovánka nabízí dvě možnosti stavby. Buď můžete stavět box pro jedno auto, nebo tozsah vystřihovánky nabízí stavbu dvojitého boxu. Já jsem pro fotografie stavěl box dvojitý. Nedbal jsem na některá doporučení autora a tak jsem se při stavbě potýkal s problémy. Raději požijte Google Translator a vše si pořádně přečtěte. Stejně budete mít chvílemi pocit, že nevíte jak na to.

Zároveň chci upozornit, že nesmíte očekávat moc vekou přesnost. Lecos si budete muset upravit. Nesmím zapomenout, že měřítko boxů je tentokráte 1:32. Lze z toho vycházet, ale nedoporučuji jednoduše přepočítat do měřítka 1:24 tak, že všechny rozměry zvětšíte 1,33x. Je to trochu jinak. Mohli by jste potom mít obrovskou krabici a kam pak s mí.

Koncepce boxů umožňuje vestavět zatahovací vrata. Pokud toho využijete je zapotřebí vodící kolejničky přilepit na stěny dříve, než boxové stěny budete lepit dohromady. Já jsem rolety u své demonstrační stavby vypustil. Nepokládám to za důležité.

Je zapotřebí všechny záložky přilepit na správné místo, občas je to nesrozumitelné, ale ten, kdo lepí papírové vystřihovánky si s tím poradí. Také doporučuji vyztužit některá místa dalším páskem papíru. Na vylepený "věnec" střechy jsem nalepil karton o tloušťce 2 mm.

Na další fotografii můžete vidět pohled na spodní část střechy. Záleží na vás, jestli budete chtít si střechu i zevnitř natřít nějakou barvou. Pokud mohu doporučit, je vhodné natírat karton normálním hustým primalexem, čímž dosáhneme strukturu fasády. Tento postup předvedu na 3. variantě pitboxů ovšem v měřítku 1:24.

Posledním krokem v kompletaci boxů je zalepení "překladů" nad vrata boxů. Ktomu jsou určeny dva díly ohnuté do písmene L. Lepší by bylo tyto dva díly přilepit ještě před střechou, protože se tak lépe dostaneme na patřičná místa lepení. Jenže se pak nemusíme trefit do rozměrů střechy.

Pohled na hotové boxy bude vypovídající až po dokončení dalších dvou variant, abychom si udělali obrázek o možnostech.

Pit Box 2

Naštěstí jsem měl dnes dostatek času pro záležitosti kolem svého oddělení a tak jsem si utrhnul i hodinku na stavbu boxu, který pro hobby dráhaře nakreslil Vítek Maryška ze Zlína. Model je jednodušší konstrukce než ten předchozí, ale problém by mohlo činit to, že soubor PDF vyžaduje tisk na formát A3. Je dobře, že Vítek nikomu nevnucuje svou barevnou úpravu a tak každý schopný modelář, který umí použít i jen malování ve windousech si může boxy vybarvit podle svého. Již zhruba před dvěmi týdny jsem si podlepil zakladní desku boxu 1,5 mm kartonem a tak jsem mohl dnes rychleji lepit.

Vítek také řešil zavírání boxů, ale odlišněji než kolegové v dojčlandu. Navrhnul zavírání jako rovnou desku, která se zasouvá do kolejniček vrat boxu zeshora štěrbinou ve střeše. Střih pro kolejničky jsem nepoužil protože se mi zdálo teď jednodušší střih oměřit a narýsovat přímo na karton a z něj díly vyříznout a slepit.

Pokud někdo bude chtít zavírání použít, je zapotřebí vedení pro zavírání vrat nalepit ze zadní strany předního dílu ještě předtím, než se rozhodnete sestavit stěny boxu dohromady.

Ještě podotknu, že model jsem tisknul pouze černobíle a na křídový papír 160g. Na podlepování jsem použil karton 1,5 mm a 0,8 mm v případě střechy a vrat. Takový malý nedostatek je v tom, že obě dvě poloviny jsou vybaveny chlopněmy pro vzájemné slepení a tak je zapotřebí na jedné polovině boxů chlopně odstranit.

Snažte se o pečlivé lepení obou polovin. Raději bych byl, kdyby díly byly každý zvlášť. Jednak by odpadly problémy s tiskem (většina domácích tiskáren podporuje tisk pouze formátu A4) a také se lépe manipuluje s kratšími stěnami.

Slepené stěny je již možno v této fázi přilepit na podložku, ve které jsem ještě předtím vyříznul otvor pro vodítko modelu. Každý si najde svou cestu, jak stěny co nejpřesněji přilepit. Přesto popíšu můj postup - nejprve jsem přilepil zadní stěnu boxu (ta s dveřmi) a pak přední stranu s otevřenými vraty. Poté teprve přilepím chlopně bočních stěn a to v poloze na boku. To proto, že se mi lépe podařilo zajistit to, že stěna se přilepí rovně.

Protože mám v záměru zítra boxy dokončit, tak jsem si již podlepil střechu boxu a také vrata, která se budou v tomto případě zasouvat skrze střechu na své místo.

Opět se zadařilo a tak jsem mohl dolepit i tuto druhou variantu stavby k autodráze. Podlepená střecha vyschla, ale příště by bylo vhodnější podlepení 2 mm kartonem. Prohnutí střechy je špatně vyrovnatelné. Zároveň jsem vyřezal ve střeše štěrbinu pro zasouvání vrat. Lepil jsem od zadní stěny směrem dopředu. Také doporučuji podlepit i stěny a na hranách nalepit nosníky o průřezu 3 x 3 mm.

Jeden z dílů byl pro mne velkou neznámou, ale použil jsem jej na zpevnění štítu nad bránou, který se kroutil. Daný díl jsem podlepil kartonem 2 mm a pak přilepil na štít.

Vrata jsem zaříznul do rozměru, který vyhovuje tomu, aby se daly lehce zasunovat na své místo. Ze zadní strany jsem přilepil kousek kartonu, aby bylo možno s vraty manipulovat.

Nyní je má demonstrační stavba u konce a tak ještě několik fotografií, které nám ukazují, jak vypadá celek.

Závěrem ještě společná fotografie obou variant. Každá má něco do sebe. První volba vyhoví těm, kteří přemýšlí o tom, že chtějí mít boxy bez větších úprav, druhá nebude vadit těm, kteří o rozsáhlejší úpravě uvažují.